Erasmus

erasmusV roce 2022 jsme podali žádost o grant Job Shadowing v programu Erasmus+ v zahraničí určený pro pedagogy mateřských škol. Tento program podporuje vzdělávání, odbornou přípravu. Pokud jde o stáže pro pedagogy, Erasmus+ nabízí možnosti pro profesionály zapojené do předprimárního, primárního a sekundárního vzdělávání. Využili jsme možnosti stínování ve školách. Naše škola vyslala dva pedagogy na vybranou zahraniční mateřskou školu na takzvané stínování, kde pozorovali metody, a zvláště připravené prostředí, zavedené postupy, řád, pravidla třídy, vytváření hranic pro děti a ověřené postupy přijímající organizace, jejich zkušenosti v praxi. Pedagogové pozorovali a získávali zkušenosti s Montessori pedagogikou v zahraničí. Hlavní cílem bylo získání informací takzvaného PŘIPRAVENÉHO PROSTŘEDÍ, které v Montessori pedagogice hraje důležitou roli. Pedagogové získali náhled na roli pedagoga v Montessori pedagogice, zkušenosti při používání Montessori pomůcek, které v naší mateřské škole ještě nemáme, a tyto zkušenosti předali pedagogům v rámci dobré praxe.

Celkové náklady na mobilitu těchto účastníků byly schváleny ve výši 2 726  . Finance byly použity na cestovné, pobytové náklady a nákup pomůcek.

Účastníci se naučili, jak pracovat s dalšími Montessori pomůckami, hlavně v kosmické výchově a matematice. Veškeré pomůcky, hlavně v matematice, mají svůj ustálený postup, a je potřeba tuto pomůcku přesně prezentovat. Účastníci získali přehled o používání, a tuto aktivitu a zkušenost přinesli do své vlastní školky a obohatili tak nejen svoji, ale i pedagogickou praxi svých kolegů.